Proč zrovna kapr?

V České republice je kapr hlavní a dominantní druh chovaný v rybnících. Roční produkce se v závislosti na sezoně pohybuje kolem 18000 tun. Dalším důvodem je tradice a historie chovu a konzumace kapra, především na vánoční svátky. Je zde tak největší šance, dostat našeho omega3kapra až k finálnímu spotřebiteli.
 
 
zásadní informace o omega3kaprovi můžete zhlédnout v pořadu Milenium
 
     Obecně jsou ryby bohatým zdrojem omega 3 mastných kyselin pro lidskou výživu. Tyto omega 3 mastné kyseliny jsou uznávány jako unikátní nástroj pro prevenci a léčbu mnoha civilizačních onemocnění, především pak kardiovaskulárního aparátu. Obsah těchto unikátních látek v rybím mase je ovlivněn mnoha faktory, především však skladbou jejich potravy. Kapr obecný je tradičně chován v rybnících na bázi přirozené potravy, kterou tvoří plankton a bentos, a je pro pokrytí jeho energetických potřeb přikrmován obilovinami. Jelikož jsou obiloviny bohaté na škrob a omega 6 mastné kyseliny (nikoliv však na omega 3), je výsledná kvalita kapřího masa významně nižší, než je jeho potenciál.
     Největší vliv na složení mastných kyselin v mase sladkovodních ryb má obecně jejich potrava. Nejlepšího složení mastných kyselin v rybím mase sladkovodních ryb je obecně dosahováno při krmení krmivy s obsahem olejů z mořských ryb, které obsahují velké množství omega 3 mastných kyselin, mají dobrý poměr obsahu omega 3: omega 6 mastných kyselin, a mají vysoký podíl kyseliny eicosapentaenové 20:5n-3 (EPA), kyseliny docosapentaenové 22:5n-3 (DPA) a kyseliny docosahexaenové 22:6n-3 (DHA). Množství EPA, DPA a DHA je vůbec nejdůležitější pro zdravé složení lipidů, stejné jako množství vysoce nenasycených omega 3 mastných kyselin (highly unsaturated fatty acids – HUFA; Sargent 1989), které obsahují 20 a více uhlíků a 3 a více dvojných vazeb, a dále je důležitý i poměr obsahu omega 3: omega 6 mastných kyselin, který by měl být optimálně nižší než 1 : 4.
     Zdroje olejů z mořských ryb jsou ale celosvětově omezené, a proto jsou oleje z mořských ryb jako složka krmiva ryb sladkovodních stále dražší. Alternativně se používají jiné oleje a tuky, které se případně s olejem z mořských ryb míchají.