Jaký je doporučený příjem omega 3 kyselin?
Evropská agentura pro bezpečnost potravin (EFSA) doporučuje zařadit ryby do jídelníčku minimálně dvakrát týdně. Příjem konkrétních mastných kyselin je doporučován takto: 250 mg EPA + DHA; 2g ALA a 10 g LA každý den pro běžnou poulaci. U lidí trpících poruchami oběhového systému jsou doporučovány dávky ještě vyšší. Důležitá je také rovnováha v příjmu LA a ALA, které jsou esenciální a z nichž vznikají mastné kyseliny s delším řetězcem a více dvojnými vazbami. Nadbytečný příjem LA v potravě způsobí pokles obsahu omega 3 HUFA. Konverze ALA na HUFA závisí na poměru mezi omega 6 a omega 3 kyselin v potravě.
Obecně se všechna doporučení shodují na faktu, že zařadit rybu do jídelníčku by měl každý z nás nejméně dvakrát týdně. Světová zdravotnická organizace (WHO) a Světová organizace pro zemědělství a výživu (FAO) doporučují obsah EPA+DHA v porci ryby 200-500 mg. Podobně hovoří také Americká kardiologická asociace (AHA), jež doporučuje zařadit do jídelníčku ryby dvakrát týdně, přičemž preferovat bychom měli ryby spíše tučnější.
Podle České společnosti pro výživu by měl být příjem mastných kyselin v poměru nasycených (SFA), mononenasycených (MUFA) a polynenasycených (PUFA) 1 : 1,4 : 0,6 v celkové dávce tuku a poměr mastných kyselin řady omega 6 : omega 3 maximálně 5:1 a příjem trans nenasycených mastných kyselin do 2 % celkového energetického příjmu.